Wycieczki zagraniczne

Francja

Moulin Rouge
A na koniec, coś specjalnego dla wszystkich lubiących rozrywkę - Moulin Rouge. Powstał w tym samym roku, co Wieża Eiffla, a więc w 1889 i położony jest w dzielnicy Montmarte. Jest to najbardziej rozpoznawana nazwa kabaretu na całej kuli ziemskiej, która oznacza w dosłownym tłumaczeniu Czerwony Młyn. Taki właśnie jest umieszczony na budynku kabaretu i widoczny z odległości nawet kilkuset metrów. Odwiedzając Paryż musimy, choć jeden wieczór w nim spędzić, żeby nigdy nie żałować, że tu nie zajrzeliśmy. Co noc możemy tu oglądać spektakle, które zapierają dech w piersiach. Profesjonalne... Czytaj całość »
Rue de Louvre
Luwr niegdyś był Pałacem Królewskim, a dziś mieści się tutaj najsłynniejsze muzeum świata. Miliony turystów rocznie przyjeżdżają do Paryża, aby na własne oczy podziwiać dzieła sztuki najwybitniejszych artystów światowego formatu. Położony pomiędzy Rue de Rivoli, prawym brzegiem Sekwany, ogrodami Tuileries i Rue de Louvre jest najstarszym muzeum, w którym można oglądać tak wiele różnych eksponatów z tak różnych dziedzin kultury i nauki. Piramida ze szkła jest niezwykle charakterystyczna dla tego miejsca, to przez nią wchodzi się do samego muzeum. Ponieważ jest ona zbudowana dokładnie z 666... Czytaj całość »
Wieża Eiffla
Będąc w Paryżu nie można nie być na Wieży Eiffla. Każde miasto ma swoje charakterystyczne zabytki, które właśnie z nim są kojarzone. Mówi się, że Paryż to miasto zakochanych, a ja twierdzę, że Paryż to miasto wolności. Wystarczy tylko wejść na ostatnie piętro Wieży Eiffla i od razu wiadomo, co mam na myśli. Niewątpliwie jest to najwyższa budowla tego miasta, która niejednokrotnie była utożsamiana z całym krajem. Umiejscowiona jest ona nad Sekwaną, co dodatkowo dodaje jej uroku. Niektórzy zwykli nazywać ją Żelazną Damą bądź też Cudem ze stali, bowiem jest ona zbudowana z 18000 metalowych... Czytaj całość »
Bastylia
Opuszczając Marais, a kierując się w Rue de Birague dojdziemy do Place de la Bastile. Można powiedzieć, że Bastylia to obowiązkowy punkt w każdym planie wycieczkowym dla turystów. Zamek obronny nad brzegiem Sekwany powstawał w latach 1370-1383. Początkowo był miejscem toczenia się wojen, miał być twierdzą nie do zdobycia i posiadał cztery wieże. Później stał się więzieniem znienawidzonym przez okolicznych mieszkańców. Wówczas również dobudowano kolejne cztery wieże. W ówczesnych latach było ono więzieniem o zaostrzonym rygorze, a na samą myśl o nim wielu Paryżan popadało w stany lękowe. ... Czytaj całość »
Zabytki dzielnicy Marais
Przechodząc przez Boulevard Sebastopol kierujmy się w stronę dzielnicy zwanej Marais. Kręte uliczki charakterystyczne dla tej dzielnicy doprowadzą nas do średniowiecznego kościoła St-Merri. Kościół ten jest doskonałym przykładem kolejnej gotyckiej budowli, bardzo mocno kojarzącej się z architekturą paryską. Tutaj, w VIII wieku został pochowany św. Mederic, którego imię skrócono do łatwiejszego Merry - stąd nazwa kościoła St-Merri. Mówi się, że była to jedna z najbogatszych parafii, bo w jej skład wchodzili zamożni właściciele lombardów. Stąd z kolei nazwa pobliskiej Rue des Lombards. Poza... Czytaj całość »
Łuk Triumfalny
Nieco dalej mamy Łuk Triumfalny. Znajduje się on na placu Generała de Gaullea w jednej linii z Luwrem, Grande Arche i budynkiem La Defense. Łuk Triumfalny ma swoją historię, która sięga czasów Napoleona Bonaparte i jego zwycięstwa w bitwie pod Austerlitz w 1805 roku. To właśnie on zlecił projektantowi o nazwisku Chalgrin rozpoczęcie jego budowy w 1806 roku, która zakończyła się dopiero trzydzieści lat później, ale Napoleon już tego nie doczekał. Można powiedzieć, że Łuk Triumfalny jest to swojego rodzaju pomnik ofiar walczących o wolność i sprawiedliwość w obronie Francji. Położony... Czytaj całość »
Pola Elizejskie
Pola Elizejskieto najbardziej elegancka część miasta Paryża. Niektórzy twierdzą, że jest to wizytówka miasta, która rozciąga się na obszarze ponad dwóch kilometrów. Aleje łączą Łuk Triumfalny z Placem Zgody, dzielnicą biznesową La Defense i Wielkim Łukiem Grande Arche zamykającym oś. W pobliżu Pól znajduje się sławny Pałac Elizejski z przepięknym ogrodem. Nie sposób sobie wyobrazić, że kiedyś znajdowały się tutaj pola uprawne. Na początku XVII wieku Maria Medycejska wytyczyła aleje drzewami wysadzanymi wzdłuż obecnych arterii. Od zawsze było to bardzo modne miejsce spotkań wyższej sfery,... Czytaj całość »
Dzielnica Łacińska
Ten wpis jest kontynuacją opisu wycieczki po Francji. Przejdź do poprzedniej części historii. Wróćmy jednak na Ile de la Cite i przejdźmy na lewy brzeg Sekwany. Spacerując jego brzegiem, kierując się na południe, dochodzimy do Dzielnicy Łacińskiej. Dzielnica Łacińska swoją nazwę zawdzięcza temu, że niegdyś znajdował się tutaj Uniwersytet, na którym mówiono jedynie w języku łacińskim. Po dziś dzień jest ona uważana za dzielnicę uniwersytecką. Dzielnica ta znajduje się na lewym brzegu Sekwany, a w niej funkcjonuje do dziś najlepszy i zarazem najstarszy Uniwersytet na całym świecie ... Czytaj całość »
Katedra Notre Dame
Wychodząc z Sainte Chapelle, jeszcze będąc pod niesamowitym wrażeniem, zmierzamy w kierunku kolejnego cudownego miejsca jakie Paryż odkrywa przed każdym turystą. Najpierw przechodzimy jednak przez słynny plac. Idąc przez Place Louis Lupine mijamy targ kwiatowo-ptasi. Udajemy się w stronę placu Parvis de Notre Dame i oto jesteśmy. Stoimy przed katedrą Notre Dame. Niewątpliwie jest to najpopularniejszy kościół na świecie i zabytek architektury gotyckiej. Jego nazwa jest określeniem Matki Boskiej, ku czci której został wzniesiony. W dosłownym tłumaczeniu oznacza Nasza Pani. Patrząc na... Czytaj całość »
Sainte Chapelle (początek wycieczki po Paryżu)
Ile de la Cite to wyspa po środku Sekwany, na której zrodził się Paryż. To właśnie tutaj powstała pierwotna osada, a później rzymskie centrum administracyjne. Paryża nie da się zwiedzić w dzień czy dwa, odkrywać go będziemy po kawałeczku spacerując urokliwymi uliczkami a tym samym opisując każde miejsce w osobnym wpisie na blogu. Każdą wycieczkę warto rozpocząć wcześnie rano z wygodnymi butami na nogach. Będziemy dużo zwiedzać, a więc dużo chodzić! Sainte Chapelle Wycieczkę po Paryżu rozpoczniemy od Sainte Chapelle - to gotycka kaplica znajdująca się w obrębie kompleksu Pałacu... Czytaj całość »